
Вперше турбонагнітач з'явився на авіаційних двигунах ще в 20-ті роки минулого століття. Значно пізніше їх почали використовувати і на автомобільних двигунах, а останні кілька років вони набули всілякої популярності і впевнено витісняють з-під капотів автомобілів традиційні атмосферні мотори. Чим викликане таке стрімке зростання популярності? Насамперед масою переваг.
У процесі роботи турбонагнітач використовує енергію відпрацьованих газів, тобто ту енергію, яка у звичайних двигунах просто марно втрачається. Як результат, на відміну від турбокомпресорів, нагнітач практично не використовує потужність самого двигуна, споживаючи не більше 1,5% від енергії, що виробляється. Докладніше познайомитися з особливостями конструкції турбонагнітачів можна на різних сайтах в інтернеті.
До основних переваг агрегату ставляться:
• Підвищена потужність силового агрегату. У середньому за рахунок використання нагнітача є можливість на 40% збільшити потужність двигуна без збільшення показників об'єму циліндрів.
• Підвищена економічність. Для двигунів внутрішнього згоряння характерно низьке ККД, при якому значний обсяг енергії витрачається в процесі тертя, при цьому чим більше об'єм двигуна, тим більше такі втрати. Використання турбіни дозволяє отримати необхідну потужність у меншому обсязі, а отже, і скоротити розмір теплових втрат, підвищуючи економічність. Крім того, двигун меншого об'єму має меншу вагу.
• Висотність роботи. Турбовані двигуни зберігають стабільність роботи на високій висоті, коли розряджене повітря починає негативно впливати на працездатність атмосферних двигунів.
Найбільш широке поширення турбокомпресори набули у дизельному двигунобудуванні, оскільки останні в силу своїх конструктивних особливостей втрачають до 40% енергії через вихлопну систему. Встановлений турбонагнітач дозволяє використовувати цю енергію з користю, скорочуючи загальний розмір енерговтрат.
Звичайно, що турбіни не позбавлені й недоліків, але інженери поступово знаходять способи боротьби з ними. Наприклад, недостатня швидкість реакції машини на роботу педаллю газу при низьких оборотах двигуна значною мірою нівелюється за рахунок використання так званої схеми bi-turbo, коли одночасно використовується дві турбіни.