Моторні олії
Якісна моторна олія - запорука оптимального функціонування вашого автомобіля. Тому не варто сліпо піддаватися рекламним слоганам виробників такого товару.
Потрібно розуміти, що є моторними маслами і за якими параметрами їх вибирати для конкретної машини.
Характеристики та класифікація моторних масел
Моторне масло - рідина, призначена для змащення складових двигуна, щоб зменшити тертя в процесі роботи. До функцій олії відносять:
- утворення плівки на деталях, що труться;
- утримання продуктів згоряння та частинок металевої стружки;
- охолодження двигуна;
- захист від корозії
Характеристики, за якими розрізняють масла для автомобільних моторів, - плинність, в'язкість, пускові властивості та стійкість до температур.
Класифікація моторних масел виглядає так:
- мінеральні - із сирої нафти;
- напівсинтетичні – мінерально-синтетична суміш, де мінеральна основа становить 70%;
- синтетичні.
Олія з нафти має порівняно низьку плинність і більшу витрату, але вона найдешевша.
Напівсинтетика є продуктом середнього цінового діапазону і за якістю вище за мінеральну олію, тому більш популярна.
Синтетичні моторні олії виробляються шляхом очищення та хімічних перетворень нафтопродуктів. Вони коштують дорожче, але й змінювати їх можна рідше, оскільки вони мало схильні до руйнування.
Такий продукт складається з однорідних молекул, що забезпечує стабільні властивості навіть при екстремальних температурах. Тому синтетика суттєво зменшує тертя елементів мотора, перешкоджаючи його швидкому зносу, не утворює осаду, що забруднює двигун, та сприяє економній витраті палива.
Іноді замість моторних використовують трансмісійні олії. Вважається, що вони мають кращі захисні властивості, оскільки здатні створювати більш міцну плівку, що покриває, яка необхідна для деталей трансмісії через сильніше тертя, ніж у двигуні.
Особливості вибору моторної олії
Кожен двигун вимагає індивідуального підбору моторного масла, тому потрібно відштовхуватись від марки авто, типу мотора та пробігу. А найкраще орієнтуватися на рекомендації виробника транспортного засобу, адже з перевіреним маслом двигун працюватиме максимально ефективно.
Вибрати ідеальне масло для мотора допоможе також інформація про клімат та дорожні умови, в яких використовується засіб пересування.
Технічні характеристики кожного типу олій регламентуються міжнародними стандартами SAE, API, ACEA.
SAE поділяє масла по в'язкості, API - за захисними та диспергувальними здібностями, ACEA - за типом двигунів, для яких вони призначені (дизельні, бензинові і т. д.). До абревіатури додаються цифри, що позначають якісні показники, і літера W – рівень в'язкості.
Наявність такого маркування на упаковці свідчить про високу якість продукту. Крім того, за стандартизованими маркуванням автомобілістам набагато простіше підібрати моторне масло для будь-якої марки машини.