
Одним із базових критеріїв відмінності моторних масел є їхня «синтетичність». За цим критерієм загальноприйнято розподіл олій на три категорії: мінеральне, напівсинтетичне та синтетичне. Непрямо категорію олії можна визначити за її в'язкістю, проте, залежно від сфери застосування олії, можуть виникати нюанси. Так, скажімо, вантажні мастила «класичної» для легкомоторної напівсинтетики в'язкості 10W-40 нерідко є синтетичними продуктами.
У чому відмінність синтетичної моторної олії від напівсинтетичної та мінеральної?
Простими словами, чим синтетичнішим є масло, тим «сильніша» у нього база і пакет присадок, тим стабільнішими його характеристиками, краще захисні та низькотемпературні властивості. Але такі характеристики синтетичних масел беруться не власними силами, а випливають із властивостей і характеристик базових масел — основного базового компонента виробництва готових товарних масел. Однією з найважливіших характеристик базових масел є індекс в'язкості (VI - viscosity index), що характеризує стабільність в'язкості олії в залежності від температури. Чим ВЕРХ вище, тим термостабільніше масло, тим менше зміна його в'язкості.
Типи базових олій
Базові олії, згідно із загальноприйнятою класифікацією API, діляться на 5 основних груп. Олії першої, другої та третьої груп виробляються з нафти, четвертої та п'ятої - є хімічно-синтезованими. До синтетичних відносяться масла 3, 4 та 5 груп.
Група 1: мінеральні олії, що містять менше 90% граничних вуглеводнів та мають індекс в'язкості в районі 90.
Група 2: мінеральні олії зі збільшеною кількістю граничних вуглеводнів та індексом в'язкості близько 100.
Група 3: мінеральні олії, що зазнали процесу каталітичного гідрокрекінгу. Мають у складі більше 90% граничних вуглеводнів і мають індекс в'язкості близько 140-150.
Група 4: повністю синтетичні базові олії на основі поліальфаолефінів (ПАТ) з індексом в'язкості близько 130.
Група 5: повністю синтетичні базові олії, які за тими чи іншими властивостями не потрапили до попередніх груп. У цю групу входять базові олії з урахуванням ефірів, складних спиртів тощо.
Мінеральні масла отримують в результаті глибокого очищення нафти, вони мають стабільні характеристики, хороші змащувальні властивості і мають високу розчинність присадок. Проте мінеральні олії мають невисоку термостабільність, які характеристики дуже залежить від температури.
Напівсинтетичні, частково-синтетичні олії — це, за своєю суттю, мінеральні олії, експлуатаційні властивості яких були покращені шляхом додавання до тридцяти відсотків синтетичних олій третьої чи, що значно рідше, четвертої групи.
Гідрорекінгові олії третьої групи відносяться до синтетичних олій, хоча і виробляються з нафти. У процесі каталітичного гідрокрекінгу базові мінеральні олії піддаються ряду хімічних реакцій, що істотно змінюють молекулярну структуру олії та її властивості. В результаті хімічного впливу з мінеральної олії видаляються сполуки азоту та сірки, випрямляється та очищається його молекулярна решітка. В результаті зміни молекулярної структури, гідрокрекінгова олія за комплексом характеристик максимально наближається до хімічно-синтезованих олій, а по ряду параметрів і перевершує їх, зберігаючи, при цьому, всі плюси мінеральних олій - високу розчинність присадок і хороші властивості, що змащують.
Більшість синтетичних масел сьогодні є саме гідрокрекінговими оліями. У тому числі й олії з найвибагливішим допуском VW 504/507, що передбачає міжсервісні інтервали до 40 тисяч кілометрів.
Олії 4 та 5 груп є хімічно-синтезованими «нафтовими» базовими маслами. Повністю синтетичні базові олії відрізняються дуже високою термостабільністю, високою плинністю та проникною здатністю при негативних температурах, хорошими антиокислювальними властивостями, низькими випаровуванням і витратою на чад.
Однак, синтетичні базові олії мають дві критичні недоліки: низьку змащувальну здатність і малу розчинність присадок. Для забезпечення оптимальних змащувальних можливостей і, що дуже важливо, розчинності присадок, в товарні «повністю синтетичні» масла додаються масла першої, другої або третьої групи.
Тож якщо «повністю синтетична» та напівсинтетична олія — це суміш синтетичних та мінеральних базових олій, то в чому ж тоді різниця? Основна різниця в пропорціях компонентів підсумкової базової олії, адже 80/20 — це не те саме, що 20/80. Крім того, «повністю синтетичні» олії можуть виготовлятися із суміші олій четвертої та третьої груп, а напівсинтетичні — із суміші олій другої та третьої.
На сьогоднішній день найкращими експлуатаційними характеристиками володіють олії, створені на суміші базових олій третьої з четвертої або п'ятої груп. Такі олії володіють хорошими змащувальними та антиоксилительними властивостями, розчинністю присадок, високою термостабільністю та низькою витратою